Глобалният производствен капацитет за фотоволтаици ще достигне 1 TW до 2024 г.

Глобалният производствен капацитет за фотоволтаици ще достигне 1 TW до 2024 г.
Снимка: OPIS

Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) производственият капацитет на фотоволтаиците ще се увеличи повече от два пъти до 2024 г., начело с Китай, но се очаква и свръхпредлагане.

Според МАЕ световният производствен капацитет на фотоволтаични системи ще се удвои през следващата година и ще достигне почти 1 TW. Това увеличение ще бъде достатъчно, за да се задоволи годишното нетно нулево търсене на агенцията за 2050 г., която предвижда разгръщане на фотоволтаични мощности от почти 650 GW през 2030 г. и почти 310 GW през 2024 г. Въпреки това индустрията се бори с предизвикателството на свръхпредлагането.

През 2022 г. световният производствен капацитет на фотоволтаици се е увеличил с повече от 70% до почти 450 GW, като на Китай се падат над 95% от новите попълнения по цялата верига на доставки. През 2023 г. и 2024 г. глобалният производствен капацитет на фотоволтаици се очаква да се удвои, като на Китай отново ще се падат над 90% от увеличението.

Китайските производители инвестират в разширяване на производството на пластини, клетки и модули в Югоизточна Азия. Освен това се очаква да бъдат разположени производствени фабрики в Индия и Съединените щати поради новите индустриални политики, въведени миналата година.

Индийската схема за стимулиране на производството (PLI) и американският Закон за намаляване на инфлацията (IRA) водят до рязко увеличаване на новите проекти за производство на соларни продукти. Между ноември 2022 г. и май 2023 г. са обявени повече от 120% от такива проекти, което потенциално създава национални вериги за доставки с капацитет от над 20 GW във всеки регион.

В Европа новият производствен капацитет представлява само 14% от обявените проекти от август 2022 г. насам. Индустриалният план на ЕС за зелена икономика и Законът за промишлеността с нулево нетно потребление целят Европа да произвежда 40% от своите цели за фотоволтаици до 2030 г., но понастоящем не са включени конкретни стимули. Високите цени на промишлената енергия също са увеличили разходите за производство на фотоволтаично оборудване в страните от ЕС.

"Без производствена политика или премии за местно съдържание производството на фотоволтаици в Европейския съюз е по-малко конкурентоспособно, отколкото в Индия или САЩ", посочват от IEA.

В Европа по-малко от 1% от производствения капацитет е посветен на нови клетки, докато на пластините се падат 9%, а производството на полисилиций е само 6%. Интегрираните производствени мощности произвеждат три или повече компонента, но почти 80% от обявения им капацитет изключва специализираното производство на полисилиций. Освен това капацитетът на новите заводи за сглобяване на модули, който е почти 30 GW, не съответства на обявения капацитет за други компоненти, особено за клетки и полисилиций. В резултат на това тези нови заводи все още ще трябва да внасят клетки и други компоненти от Китай.

Общата сума на обявените нови производства на фотоволтаици в Индия, САЩ и Европа възлиза на 30 GW за полисилиций и 100 GW за сглобяване на модули.