Снимка:Jeremy Buckingham, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Унгарската компания SolServices публикува бяла книга, в която са описани начините за подобряване на съвместимостта на соларните ферми с природата и дивите животни - от насекоми и земноводни до птици, прилепи, гризачи и едър дивеч.
В стремежа си да сподели своето познание за изграждането на екологично чисти соларни паркове унгарската соларна компания SolServices си сътрудничи с национални паркове, организации за опазване на околната среда, енергийни компании и дори пчелари, за да изготви подробна бяла книга.
"Професионално ръководство за изграждане на соларни паркове от следващо поколение" предлага напълно нова, базирана на практиката методология, в която подробно се описва как соларните паркове могат да бъдат управлявани по екологично съобразен и щадящ природата начин и която може да бъде препоръчана на инвеститорите. Въз основа на по-ранните проучвания на биомонитори на компанията, но с разширен обхват, бялата книга има за цел да гарантира, че соларните паркове, изградени върху големи площи земя, се вписват в екологичното равновесие на района, като в максимална степен отчитат неговите екологични, биологични и природни характеристики.
Въз основа на географските характеристики и характеристиките на слънчевата радиация в Унгария слънчевата енергия има много голям потенциал за производство на електроенергия в страната. В края на 2019 г. инсталираните фотоволтаични мощности достигнаха 1 144 MW, от които около 38% се състоят от устройства с размер на домакинствата под 50 kW. Останалият капацитет е разпределен между малки централи с мощност под 0,5 MW и няколко централи с мощност от няколко мегавата. Новата национална енергийна стратегия на Унгария има за цел да разшири капацитета на слънчевата енергия до 6000 MW до 2030 г., а до 2040 г. той може да достигне 12 000 MW. Страната обаче се нуждае от модернизация на мрежата, за да отговори на предизвикателствата на децентрализираната и силно зависима от метеорологичните условия структура на производство на електроенергия. Освен това е необходимо разширяване на съоръженията с голям мащаб.
Постигането на амбициозните цели на страната може да се осъществи само "по начин, щадящ околната среда и природата, като се отчитат в максимална степен екологичните изисквания и характеристики на дадения район", се посочва в доклада на SolServices.
"Изследванията в областта на агроекологията през последните години показаха, че при подходящо използване на земята и укрепване на растителните видове популациите на дивите животни могат да бъдат значително увеличени в земеделските райони", се казва още в доклада, като се отбелязва, че соларните паркове могат ефективно да подпомагат дивите животни и да увеличават биоразнообразието.
"Особено положителен фактор е, че при правилно проектиране и минимално управление и намеса един соларен парк може да осигури почти необезпокоявано местообитание както за флората, така и за фауната в продължение на около 30 години след изграждането му. Много малка част от площта на соларния парк, по-малко от 5 %, е физически покрита от различна инфраструктура (пътища, инвертори, опорни стълбове за панелите), а дори и с частите от площта, покрити с панели, този дял покрива само около 50% от общата площ. Площта, която не е покрита и е частично засенчена от панелите, т.е. около 95% от площта на соларния парк, може да бъде разнообразно местообитание за растения и животни.”
В документа са описани редица методи, които могат да се използват за създаване на подходящи местообитания за увеличаване на биоразнообразието и създаване на по-естествена растителна покривка, която може да бъде от полза за голямо разнообразие от диви животни - от насекоми и земноводни до птици, прилепи, гризачи и едър дивеч. Например опрашващите насекоми се възползват от мозайката от растения, които цъфтят по различно време на годината. "Освен това от тревистите растения особено важно е засаждането на червена детелина, за която е доказано, че увеличава присъствието на щурци и пеперуди", се отбелязва в документа. Клематисът и зюмбюлът, отглеждани по оградите, също могат да бъдат от полза за видовете опрашители.
Соларните паркове, подходящи за земноводни, могат да се разглеждат, ако условията на мястото са подходящи за постоянни или временни местообитания на повърхностни води и влажни зони в района на проекта. "Влечугите предпочитат гъста, храстовидна и буйна растителност, затова е препоръчително да се оставя ивица от минимум 2 м от неподрязана, неокосена растителност покрай влажните зони (напр. отводнителни канавки). Освен че предлагат по-лесно и безопасно придвижване на животните, те са и дом на много видове мекотели, червеи и насекоми, а последните са подходящ източник на храна за земноводните."
За парковете, подходящи за гризачи и дребен дивеч, са необходими достатъчно тихи и необезпокоявани местообитания. При управлението на зелените площи е важно мозаечното косене и създаването на ненарушени зелени коридори, които да осигуряват свободно придвижване и убежище на дребните животни, съветва документът. Такива паркове трябва да включват храсти и жив плет, като се вземат предвид изискванията на насоките за управление при извънредни ситуации, както и купове сено от местно окосено сено, които могат да се използват като дневен и зимен подслон. Проходи или тръби, както на повърхността, така и под земята, могат да улеснят въвеждането на земните катерици.
Фотоволтаичните ферми предлагат и различни приложения за различни видове птици. Някои от тях могат да ги използват като места за гнездене и размножаване, а други - като места за хранене или почивка. "Можем да помогнем на различни видове да се разселят и размножат в района на проекта, като инсталираме различни видове бърлоги или изкуствени гнезда, или като засадим храсти и дървета, стига това да е съвместимо с изискванията за безопасност на соларната ферма и да не пречи на производството на енергия", обяснява компанията.
По същия начин соларните паркове могат да бъдат потенциални местообитания за някои видове прилепи. В Унгария има около 30 вида прилепи, които се срещат в широк спектър от биотопи - от градска среда до естествени местообитания и изоставени мини. Богатите на насекоми соларни паркове могат да бъдат подходящи места за хранене на прилепите.
Големият дивеч може да се очаква в обработваемите земи и пасищата в близост до горските краища. Присъствието на едър дивеч около соларните паркове обаче по принцип трябва да се сведе до минимум, за да се защитят както животните, така и оборудването.
"Затова в случая с парка, който е благоприятен за едрия дивеч, става дума за соларни паркове, които помагат на едрия дивеч да се измъкне безопасно от района на проекта. За тази цел се препоръчва да се инсталират изходи за скачане за едрия дивеч. Освен това в рамките на соларния парк можем да инсталираме и структури за водене на дивите животни, които да помагат на заблудените животни да намерят възможно най-бързо пътя си навън. Тези средства са особено полезни през първите две години след инсталирането, но могат да бъдат ценна характеристика на соларния парк и след това."