Предизвикателства и възможности за агриволтаика в Индия

Предизвикателства и възможности за агриволтаика в Индия
Снимка: CUTS

Ново проучване на Международния институт за устойчиво развитие (IISD) и Consumer Unity and Trust Society International (CUTS) в Канада показа обещаващи резултати в пилотни агриволтаични проекти в цяла Индия, подчертавайки възможностите за по-нататъшни изследвания и инвестиции.

Проучването, което беше подкрепено от Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH и финансирано от Германското федерално министерство за икономическо сътрудничество и развитие (BMZ), показва, че агриволтаиците не оказват отрицателно въздействие върху добивите от култури и в някои случаи дори ги увеличават . Интервюираните в проучването пилотни изпълнители обясняват техническата осъществимост на агриволтаиците, като някои култури като листни зеленчуци, просо и лечебни растения не показват промяна или повишени добиви при условия на засенчване.

Проучването разкрива, че агриволтаиката все още е ограничена до малък брой пилотни инсталации в Индия и не е достигнала търговски мащаб. За да се постигне комерсиализация, проучването предлага фокусиране върху технологични иновации и тестване на бизнес модели, подходящи за индийския контекст. Той идентифицира три потенциални бизнес модела: съвместна собственост между фермери и предприемачи, еднолична собственост от всяка страна или първоначално откриване от предприемачи с фермерите като техни партньори.

Установено е, че двустранните панели и проследяването на слънцето са обещаващи в агриволтаиката и могат да бъдат насърчавани чрез спонсорирани от държавата пилотни проекти. Проучването също така идентифицира сухите и полусухите региони, както и крайградските райони, като благоприятни места за агриволтаика в Индия.

За да подпомогне агроволтаиката, проучването препоръчва на държавните правителства да реформират регулациите за използване на земята и данъците, да разработят последователни стандарти и дефиниции и да надхвърлят единния таван на тарифния режим. Набляга се на изграждането на капацитет, непрекъснати иновации и партньорското обучение за преодоляване на оперативните предизвикателства.

Констатациите от проучването се основават на опита на различни заинтересовани страни, включително електроразпределителни компании, селскостопански университети, частни предприемчави на соларни фотоволтаици и фермери, които са внедрили пилотни агроволтаични проекти в цяла Индия.