Силни политики за развитие на соларната индустрия, които създават по-устойчиво бъдеще

Силни политики за развитие на соларната индустрия, които създават по-устойчиво бъдеще
Снимка: Quelle: Windwärts Energie GmbH, Mark Mühlhaus/attenzione, CC BY 2.0

Парижкото споразумение от 2015 г. отбеляза важен етап в усилията за борба с изменението на климата и оттогава правителствата, включително на Канада и САЩ, преминават през политическа и икономическа трансформация, насочена към постигане на цели за нулево нетно потребление, като възобновяемите енергийни източници, особено слънчевата енергия, играят жизненоважна роля.

Слънчевата енергия се превръща в значим фактор в надпреварата за намаляване на емисиите на парникови газове ("GHG") поради няколко фактора. Цената на соларните панели спада рязко през последните години, което ги прави по-достъпни и евтини. Технологичният напредък също така направи соларните системи по-ефективни и надеждни, което увеличава популярността им като устойчиво енергийно решение.

Канада и Съединените щати са поели ангажимент да постигнат нулеви нетни емисии до 2050 г. Президентът Байдън си е поставил амбициозната цел до 2035 г. в САЩ да се постигне 100% чисто електричество. За постигането на тази цел администрацията на Байдън предлага различни мерки, включително данъчни стимули, инвестиции в инфраструктура за възобновяема енергия и насърчаване на общностни проекти за слънчева енергия.

Много компании се възползват от тези стимули и помагат на предприятия и организации да постигнат нулеви нетни емисии. Едно от основните предимства за тези компании е наличието на финансови стимули за проекти за слънчева и възобновяема енергия. В САЩ съществуват федерални данъчни стимули за жилищни и търговски соларни инсталации. Най-значимият стимул е инвестиционният данъчен кредит за слънчева енергия (ITC), който предоставя кредит в размер на 30% от разходите за инсталиране на соларни проекти в жилищни и търговски имоти. Данъчни кредити на щатско ниво също се предлагат в много щати. Ню Йорк е особено примамлив за разработчиците на соларни инсталации поради щатския данъчен кредит в размер до 5000 USD за соларни инсталации в търговски обекти.

Преминаването към нулево нетно потребление също предоставя възможности чрез обществени соларни проекти. Тези инициативи дават възможност на множество домакинства или предприятия да се възползват от един соларен проект, което позволява на лица с ограничено пространство или ресурси да получат достъп до слънчева енергия. Соларните проекти на общността могат също така да разширят ползите от слънчевата енергия до домакинства и общности с ниски доходи, които иначе трудно биха получили достъп до възобновяема енергия, което води до дългосрочни икономии на разходи.

Кредитите за възобновяема енергия (REC) са друг начин за подпомагане на прехода към нулево нетно потребление. REC предоставят на предприятията и организациите средства за подкрепа на проекти за възобновяема енергия, без да закупуват директно произведената електроенергия. Всеки път, когато даден проект за възобновяема енергия произвежда електроенергия, той генерира REC, които могат да бъдат продадени на организации, които искат да компенсират своите въглеродни емисии. Така се създава допълнителен поток от приходи за проектите за възобновяема енергия, което улеснява техния непрекъснат растеж и разширяване.

Политическият устрем към постигане на целите за нулево нетно потребление оказва силно влияние върху пазара на слънчева енергия, като го превръща в централен участник в прехода към нисковъглеродна икономика. По-специално Канада и САЩ демонстрират своята ангажираност към тези цели чрез различни мерки, включително данъчни стимули, общностни соларни проекти и използване на REC. Забележително е, че отговорността за електроенергията попада под юрисдикцията на щатите и провинциите в двете страни. Това означава, че търсенето, предлагането и формулирането на политики и разпоредби, свързани с електроенергията, произтичат предимно от равнището на щатите и провинциите. Въпреки че и в двете страни съществуват стимули на федерално ниво, като например ITC, които намаляват федералните данъчни задължения за инсталациите на слънчеви системи, съществуват и специфични за всеки регион стимули на щатско и провинциално ниво.

Ню Йорк дава пример

В САЩ, например, Управлението за енергийни изследвания и развитие на щата Ню Йорк (NYSERDA) предлага финансови стимули за инсталиране на системи за възобновяема енергия в нежилищни, големи търговски, промишлени и еднофамилни жилищни проекти в щата. Тези стимули имат за цел да насърчат въвеждането на технологии за възобновяема енергия, включително слънчева енергия.

По подобен начин Канада въвежда свои собствени инициативи в подкрепа на проекти за чисти технологии, включително слънчева енергия. В рамките на Закона за намаляване на инфлацията канадското правителство въвежда 30% данъчен кредит за инвестиции в проекти за развитие на устойчиви технологии. Този данъчен кредит служи като стимул на инвестициите в соларни и други проекти за възобновяема енергия.

От политическа гледна точка проектите за слънчева енергия като цяло се приветстват на федерално ниво и в отделни щати и провинции. Например разработчик на соларни инсталации може да получи достъп до безвъзмездната помощ на NYSERDA в горната част на щата Ню Йорк, след като проектът е получил пълни разрешителни и са платени таксите за свързване към мрежата.

Докато се очакват допълнителни подробности за прилагането на IRA, компаниите, работещи в областта на слънчевата енергия, могат да получат достъп до възможности за финансиране на федерално и щатско ниво. Наличието на финансиране за проекти за възобновяеми енергийни източници е сравнително лесно, което осигурява благоприятна среда за растеж и разширяване на соларната индустрия.

Интервю с др. Ричард Лу 

Той е президент и главен изпълнителен директор на SolarBank. Той има над 25-годишен глобален опит в областта на енергетиката, като разработва и прилага стратегии за растеж на организации в Северна Америка, Европа и Азия.

,,Като запален пътешественик често участвам в дискусии за видимите последици от глобалното затопляне и спешната нужда от действия. Сред най-често споменаваните проблеми са повишаването на морското равнище, засилването на ураганите, опустошителните наводнения и тревожното отдръпване на ледниците. Имах дълбока среща с последиците от изменението на климата, когато летях над Гренландия през октомври 2022 г. Картината от огромни участъци от открит скалист терен, които някога са били покрити с лед и сняг, беше сурово напомняне, че ледът продължава да се топи с тревожна скорост. Тези преки впечатления служат като неоспоримо доказателство, че изменението на климата е осезаема реалност.” 

,,Освен моите лични наблюдения, има и много други примери за видимите последици от изменението на климата, на които хората могат да станат свидетели по целия свят. Един от най-ярките примери е увеличаването на честотата и интензивността на горските пожари. В региони като Калифорния, Австралия и тропическите гори на Амазонка опустошителните горски пожари стават все по-често срещани, унищожават огромни площи земя, разселват общности и отделят значителни количества въглероден диоксид в атмосферата, което допълнително влошава изменението на климата.”

,,Друга видима последица от изменението на климата е избелването и разрушаването на кораловите рифове. Тези жизнени и разнообразни екосистеми, които се намират в тропическите и субтропическите води, са подложени на по-топлите температури на океана и окисляването, дължащо се на по-високите нива на въглероден диоксид в атмосферата. В резултат на това кораловите рифове са подложени на широко разпространено избелване, което води до техния упадък и загуба на критични местообитания за морския живот. Освен това в много части на света се наблюдават промени в метеорологичните условия, включително по-чести и по-тежки горещи вълни, суши и екстремни валежи. Тези екстремни метеорологични явления нарушават екосистемите, вредят на селското стопанство и производството на храни и представляват значителен риск за здравето и благосъстоянието на хората.”

,,Изключително важно е да се признае, че макар последиците от изменението на климата вече да са видими, все още има надежда за значими действия. Чрез колективно възприемане на устойчиви практики, преминаване към възобновяеми енергийни източници, прилагане на ефективни политики и насърчаване на усилията за опазване на околната среда можем да смекчим въздействието на изменението на климата и да работим за по-устойчиво бъдеще на нашата планета.”